Назад
Македонските ракометари изборија учество на СП 2025
002

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија со херојска победа над селекцијата на Фарските острови во бараж реваншот од 34:26 во преполната сала Борис Трајковски обезбеди деветто учество на Светските првенства.

006

Ракометарите ја неутрализираа негативата од првиот меч од 7 голови од гостувањето кај Фарските острови и извојуваа уште една историска победа во еден бараж двомеч со кој го продолжуваме континуитетот на учества на големите натпреварувања. Македонија во јануари во 2025 ќе биде дел од СП во Хрватска, Данска и Норвешка.

004

По првото полувреме Македонија водеше со 19:15, а во 37. минута ги имаше посакуваните +7.

005

Жарко Пешевски со осум погодоци беше најефикасен во победничкиот состав. Се истакнаа Филип Кузмановски со седум, Марко Митев со шест и Мартин Серафимов со пет погодоци.

003