Назад
Бронза за Релиќ

Македонската таеквондистка Мила Рељиќ освои уште еден медал од Г2 натпреварите. Рељиќ викендов освои бронзен медал на Галеб Г2 Србија Опен.


Во првото коло нашата натпреварувачка беше поуспешна од Азербејџанката Мејлин Мамаџада со 2:0 во рунди. Во следното коло тесна победа врз извонредната српска репрезентативка Ела Мариќ со 2:1 во рунди.


Во борбата за медал Мила беше поуспешна од Иранката Хаџиџи Елхам со 2:0, а во полуфиналето не успеа да слави над Хрватката Хелена Кичема.


Ова се нови 7,20 поени за светската и олимписката ранкинг листа за Мила и трет медал оваа година, по оние во Турција и Скопје.

FB_IMG_1713167689396