Назад
Пораз во квалификациите за ЕП 2025 во кошарка

Македонските кошаркари со пораз ги започнаа квалификациите за ЕП во 2025 година. Во преполниот СРЦ Кале, гостите од Естонија одиграа одлично во третиот период кога направија предност и успеаја да го решат мечот.

Во нашиот состав се издвои Ненад Димитријевиќ со 25 поени додека Итан Хап во дебито имаше 18 поени, девет скокови и три асистенции. Во победничкиот состав Котсар и Вене на крајот дојдоа до 16 кошеви.

Македонија в понеделник ќе и гостува на Полска која на стартот загуби од првиот фаворит во групата – Литванија.