Назад
Бобан Илиоски е светски првак во кик бокс

Во големото финале на Светското кик бокс првенство на ВАКО во Албуфеира, Португалија, Илиоски го совлада Нурбек Уришбоев од Узбекистан со убедливи 3-0.


Ова е голем успех на нашиот најдобар кикибоксер во моментов.


Се оствари прогнозата на селекторот Дејан Митровски – Урко дека СП одиме на златен медал.


Со тројца натпреварувачи Македонија освои еден медал и тоа златен.


На ова првенство учествуваат 1429 натпреварувачи од 77 држави.


Светско првенство:


-86 кг лоу кик

Бобан Илиоски – Алберт Угринчиќ (БиХ) 3-0 ¼ финале

Бобан Илиоски – Елјан Алкишијев (Азербејџан) 3-0 ½ финале

Финале

Бобан Илиоски – Нурбек Уришбоев (Узбекистан) 3-0

IMG-20231124-WA0003