Назад
ЛАЗАРОВ ГО ОДРЕДИ СПИСОКОТ ЗА СП

Селекторот Кире Лазаров го одреди списокот на ракометари кои ќе настапат на Светското првенство во Полска и Шведска. На истиот ги нема голманот Марко Кизиќ, крилото Цветан Кузманоски и десниот бек Давид Савревски. Тоа значи дека во Краков ќе заминат:

Голмани: Никола Митревски и Мартин Томовски

Леви крила: Дејан Манасков, Петар Атанасијевиќ

Леви бекови: Филип Талески, Иван Џонов

Среден бек: Филип Кузмановски, Игор Ѓоргиев, Павле Атанасијевиќ

Десен бек: Томислав Јагуриновски, Мартин Серафимов

Десно крило: Гоце Георгиевски, Ненад Костески

Кружни напаѓачи: Никола Маркоски, Жарко Пешевски, Марко Стојковиќ, Костадин Петров

Дефанзивец: Михајло Младеновиќ

Македонија првиот меч ќе го одигра утре од 20.30 против Норвешка. Потоа следуваат дуелите со Холандија (недела) и Аргентина (вторник).